Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počasí prozatím práci pyrotechnikům nekomplikuje

12. 12. 2016

Počasí prozatím práci pyrotechnikům nekomplikuje

ZLÍNSKO: Nedoporučujeme používat zábavnou pyrotechniku v okolních obcích.  

Speciálně vytvořená skupina pro činnost v epicentru se včera dostala přímo do centra exploze, skladu číslo 16. Po ohledání jednotlivých sektorů vytyčeného prostoru v okolí asi 100 metrů od centra výbuchu včera poprvé vstoupili do objektu, kde sbírali poškozenou munici a její úlomky rozházené po předloňských explozích a zároveň shromažďovali důkazy důležité pro trestní řízení. Množství nalezené munice a jejích úlomků se přímo úměrně zvyšovalo při postupu od nejzazšího okraje epicentra směrem dovnitř. Zatímco při vnějším okraji epicentra se občas vyskytl sektor, v němž pyrotechnici našli minimum rozházené munice, v bezprostřední blízkosti skladu číslo 16 v jednom ze sektorů o rozměru asi 20 x 30 metrů našli v neděli celkem 107 kusů munice různého stupně poškození a nebezpečnosti.

Ode dne, kdy policisté začali s ohledáním prvního epicentra exploze, našli celkem 3228 kusů munice. Z tohoto množství museli pyrotechnici zlikvidovat celkem 233 kusů poškozené munice neschopné převozu při 69 explozích přímo v areálu muničních skladů v provizorní trhací jámě. Do vojenského prostoru Libavá odvezli pyrotechnici za doprovodu dopravních policistů při třech převozech 2945 kusů munice, kterou zlikvidovali v tamní trhací jámě. Poslední převoz se uskutečnil minulý týden, kdy transportovali 956 kusů munice.

Mrazivé počasí prozatím pyrotechnikům ani ostatním členům integrovaného záchranného systému nekomplikuje jejich práci. Naopak pro těžkou techniku je díky zamrzlému podloží mnohem snazší pohyb uvnitř vytyčeného prostoru. Práci při ohledání místa činu komplikuje průsak spodní vody do kráterů vzniklých po výbuchu munice.

Obyvatelům okolních obcí nedoporučujeme ani v období vánočních a novoročních svátků používat zábavnou pyrotechniku, která je doprovázená zvukovými projevy. Pokud už k jejímu použití dojde, je potřeba upozornit na to s předstihem policisty přímo v areálu muničních skladů ve Vrběticích na telefonním čísle: 606 070 326. Informace je pro nás důležitá. Jen díky ní zamezíme pracnému zjišťování, odkud a z jakého důvodu vychází z blízkosti muničních skladů světelné a zvukové efekty.