Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie obce

 

 

 

Haluzice - Historie obce

 

 

 

Základní informace

Haluzice Kraj: ZLÍNSKÝ Haluzice Historie obceHaluzice Historie obceHaluzice Současnost obce a občanská vybavenost
Haluzice Okolí a příroda
informace
Správní obvod: Valašské Klobouky
GPS souřadnice: 49°8'16.347 N,
17°53'50.263 E
Nadmořská výška: 506 m n. m.
Katastrální výměra: 407 ha
Počet obyvatel: 76
Průměrný věk: 45 let
Adresa www: http://www.obechaluzice.estranky.cz

 

 

 Obec Haluzice se rozprostírá v malebném předhůří Vizovických vrchů. Leží na hlavní trase mezi Vlachovicemi a Loučkou, severovýchodně od Slavičína.

 

 

Historie obce

 

První historická zpráva o Haluzicích souvisí se založením cisterciánského kláštera ve Vizovicích v roce 1261, kdy Haluzice připadly tomuto klášteru. Z historických dokumentů je však patrno, že Haluzice již existovaly před jeho založením. Místní lidé se v tomto dějinném období zabývali především zemědělstvím. Aby získali půdu, museli nejprve vykácet velké množství okolních lesů a porostů, které by velmi těžko obdělávali. Těžilo se zde dřevo také pro klášterní potřeby. Díky své poloze to bylo místo vhodné pro lov zvěře, především pak pro chytání ptáků.

V letech 1810-1848 se staly Haluzice sídlem vrchního soudu, tedy sídlem panských a vrchnostenských úřadů v poslední etapě feudálního řádu. V roce 1881 byla v Haluzicích zřízena expozitura vlachovské školy a současně i institut podučitele.

Škola byla po dlouhou dobu v Haluzicích jediným kulturním zařízením. Poskytovala nejen základní vzdělání, ale postupně zvyšovala celkovou společenskou úroveň obyvatel. Tradiční lidovou kulturu si přinášely jednotlivé rodiny ze svých původních vesnic.