Jdi na obsah Jdi na menu
 


INFORMACE - muniční sklady Vrbětice

21. 8. 2016

Za měsíc jsme odvezli téměř tisíc kusů munice ke zničení

ZLÍNSKO: Ohledání místa činu je extrémně odborně, fyzicky a časově náročné.

Před měsícem začali policisté za pomoci speciální techniky ohledávat místo činu, sklad číslo 16, který explodoval 16. října 2014 v areálu muničních skladů ve Vlachovicích – Vrběticích.

Na ohledání místa činu se denně podílí dvanácti až patnáctičlenná skupina složená především ze speciálně vyškolených policistů, policejních pyrotechniků a hasičů. Ohledání uvnitř areálu probíhá v době od osmi do osmnácti hodin, nezřídka i déle. Nalezenou munici, která je nebezpečná pro převoz, pyrotechnici likvidují zpravidla tentýž den v provizorní trhací jámě uvnitř areálu. K odpalům dochází téměř denně v podvečerních hodinách. Do dnešního dne jsme převezli k likvidaci do trhací jámy v Libavé téměř tisíc kusů munice. Doposud nebyl při ohledání místa činu nikdo zraněn, ani nedošlo k žádné neřízené explozi.

Téměř denně se zabýváme novými žádostmi vlastníků pozemků uvnitř střeženého prostoru o vstup za účelem obdělávání půdy či jiných zemědělských nebo lesnických činností. Velitel zásahu po doporučení pyrotechnické komise ve většině případů žádostem vlastníků a nájemců o vstup vyhovuje, pokud se pozemek nenachází v bezprostřední blízkosti skladu číslo 16, kde probíhá ohledání místa činu. Některé z žádostí o vstupy byly zamítnuty z důvodu bezpečnosti nebo nesouladu s charakterem prováděných činností složkami IZS.

Celý proces hloubkové asanace i povrchového sběru munice v místě výbuchu je podle očekávání velmi náročný a extrémně rizikový, práci nám ztěžuje i současné velmi teplé počasí.