Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ve Vrběticích začal pracovat nový stroj

16. 11. 2016
Ve Vrběticích začal pracovat nový stroj
10.11.2016
VRBĚTICE: Pásový nakladač je vyrobený pro situace, v nichž hrozí exploze výbušnin

 

V pátek 4. listopadu začal při ohledání místa činu, skladu číslo 16, pracovat nový stroj, speciální pásový nakladač Caterpillar 973D. Je to naprosto ojedinělý stroj, vyrobený speciálně pro práce u velkých požárů a pro situace, v nichž hrozí exploze výbušnin. Hasiči Záchranného útvaru v Hlučíně tuto techniku slavnostně převzali 14. října.

„Potřeba pořídit takový stroj vznikla kvůli minimalizaci ohrožení hasičů zasahujících zejména ve Vrběticích, což je priorita vzhledem k rozsahu prováděných prací na místě exploze. Po intenzivním výcviku příslušníků jak z kabiny, tak za pomoci dálkového ovládání, je tento nakladač poprvé nasazen k práci právě při ohledání místa činu ve Vrběticích. Ovládaný je dálkově z pracovního kontejneru a je určený k naložení zeminy přímo v epicentru, kterou pyrotechnici po jejím rozhrnutí prohlédnou detektory, odstraní nalezenou munici a předměty důležité pro trestní řízení, a za pomoci malého nakladače odvezou na určené místo přímo v areálu," vysvětlila tisková mluvčí policistů Monika Kozumplíková.

Ve Vrběticích začal pracovat nový stroj              Foto: PČR

V minulých dnech pracovali policejní pyrotechnici za pomoci hasičů v příkrém terénním svahu v epicentru exploze, kde sbírali munici po předloňské explozi plošným sběrem i hloubkovým pyrotechnickým průzkumem za pomoci techniky, která je nutná k použití při práci ve výškách - horolezecké vybavení, žebříky, kotevní technika, lana a slaňovací postroje.

Policejní pyrotechnici za pomoci hasičů pracovali i ve výškách               Foto: PČR

Po dobu měsíce listopadu bude policejním pyrotechnikům pomáhat při plošném i hloubkovém sběru munice pět armádních pyrotechniků. Pracují v jižní části ohraničeného území, poblíž obcí Divnice a Bohuslavice nad Vláří. „Zároveň s pyrotechniky se na asanaci podílejí také policisté pohotovostního a eskortního oddělení a hasiči, kteří prořezávají vzrostlou vegetaci a zpřístupňují jinak nepřístupný terén," dodala Monika Kozumplíková.